Joga v pisarni – pot do bolj zdravega in produktivnega delovnega okolja

V današnjem hitrem tempu življenja in dela se vedno več podjetij zaveda pomena dobrega počutja zaposlenih. Dolgotrajno sedenje za računalnikom, napet urnik in vsakodnevni stres so postali del pisarniškega vsakdana. Prav zaradi tega iščejo organizacije rešitve, ki bi prispevale k boljši psihofizični kondiciji svojih ekip. Ena izmed najbolj učinkovitih, a hkrati enostavnih rešitev je joga v pisarni.

Kaj je joga v pisarni?

Joga v pisarni je prilagojena oblika joge, ki jo lahko izvajamo v delovnem okolju, brez posebnih pripomočkov ali športne opreme. Gre za krajše, strukturirane vaje, ki vključujejo raztezanje, vaje za držo, sproščanje napetosti v ramenih, hrbtu in vratu ter tehnike dihanja in čuječnosti. Te vaje so zasnovane tako, da ne motijo delovnega procesa, ampak ga celo podprejo.

Praksa je običajno dolga od 15 do 30 minut in jo je mogoče izvajati samostojno ali pod vodstvom usposobljenega inštruktorja, ki vodi zaposlene skozi gibanje in dihanje. Vse pogosteje pa podjetja organizirajo tudi redne skupinske ure joge – bodisi v živo v sejnih sobah bodisi prek spletnih platform.

Koristi joge za zaposlene

1. Zmanjšanje stresa in izboljšanje počutja:
Znanstvene raziskave potrjujejo, da joga učinkovito zmanjšuje raven kortizola – hormona stresa – ter izboljšuje razpoloženje. Zaposleni, ki se redno udeležujejo joge, poročajo o večji umirjenosti, boljši koncentraciji in manjši razdražljivosti.

2. Manj bolečin zaradi dolgotrajnega sedenja:
Delo za računalnikom pogosto vodi do nepravilne telesne drže in kroničnih bolečin v križu, vratu ter ramenih. Joga z vajami za raztezanje in krepitev mišic pomaga ohranjati gibljivost in zmanjšuje bolečine, povezane s sedečim načinom dela.

3. Večja energija in motivacija:
Kratka vadba joge med delovnikom pomaga prebuditi telo in um, kar se odraža v večji učinkovitosti, večji osredotočenosti ter večji motivaciji za delo.

4. Izboljšana komunikacija in odnosi v timu:
Skupinska vadba joge spodbuja občutek povezanosti med sodelavci, krepi timski duh ter zmanjšuje konflikte in napetosti. V bolj sproščenem vzdušju so tudi odnosi med zaposlenimi boljši.

Koristi za podjetje

Podjetja, ki vključujejo jogo v svoje programe za dobro počutje zaposlenih, hitro opazijo konkretne prednosti:

1. Nižja bolniška odsotnost:
Manj stresa in manj telesnih težav pomeni manj bolniške odsotnosti, kar vodi v večjo stabilnost in kontinuiteto dela.

2. Večja produktivnost:
Zaposleni, ki so bolj osredotočeni, motivirani in zadovoljni, delo opravljajo hitreje, natančneje in z manj napakami.

3. Privlačnost delodajalca:
Skrb za dobro počutje zaposlenih je danes ena ključnih konkurenčnih prednosti pri privabljanju in zadrževanju kadra. Podjetja, ki vlagajo v tovrstne programe, ustvarjajo sliko sodobnega, odgovornega in privlačnega delodajalca.

4. Pozitivna delovna kultura:
Joga prispeva k vzpostavitvi bolj sproščene, vključujoče in pozitivne delovne kulture, kjer se zaposleni počutijo slišane, spoštovane in podprte.

Zaključek

Joga v pisarni ni zgolj modna muha, temveč praktičen in dostopen način za izboljšanje počutja zaposlenih ter učinkovitosti podjetja. Vlaganje v tovrstne pobude se dolgoročno obrestuje – tako v obliki večjega zadovoljstva med zaposlenimi kot tudi v boljših poslovnih rezultatih. V sodobnem delovnem okolju, kjer so psihično in telesno zdravje vedno bolj v ospredju, je joga preprosta, a izjemno dragocena praksa, ki lahko podjetju prinese svež veter v jadra.

Slike so iz delavnice, kjer sem jogo predstavila večjemu in uspešnemu podjetju Impol.

Ponudbe za sodelovanje pa lahko pošljete preko obrazca TUKAJ.