Delavnica terapevtske joge
V petek 9.5. sem organizirala jogo v terapevtske namene. Takšna joga je primerna za bolnike s fibromialgijo, kronično utrujenostjo, bolečinami v hrbtu. nepojasnjenimi bolečinami, artritisi in še za marsikatero drugo stanje.
Terapevtska joga za kronične bolečine
Terapevtska joga je celostni pristop, ki vključuje nežne telesne položaje (asane), dihalne tehnike (pranajama), meditacijo in sprostitvene vaje. Namenjena je lajšanju kroničnih bolečin ter izboljšanju telesnega in duševnega počutja. Vadba je prilagojena posamezniku glede na njegove fizične zmožnosti in zdravstvene posebnosti. To omogoča varno in učinkovito izvajanje tudi pri ljudeh z omejenim gibanjem ali dolgotrajnimi bolezenskimi stanji, kot so bolečine v križu, artritis, fibromialgija, migrene ali celo rak.
Prednosti terapevtske joge vključujejo zmanjšanje mišične napetosti, izboljšanje gibljivosti, telesne drže in ravnotežja. Pomemben je tudi vpliv na živčni sistem: z redno prakso se zmanjša raven stresnih hormonov, izboljša se kakovost spanca, poveča pa se zavedanje lastnega telesa in obvladovanje bolečine.
Medicinske študije potrjujejo učinkovitost tega pristopa.
- Raziskava iz Annals of Internal Medicine (2017) je pokazala, da je joga za kronično bolečino v križu enako učinkovita kot fizioterapija (povezava).
- Meta-analiza iz revije Pain (2020) potrjuje, da joga zmanjšuje bolečino in depresivne simptome pri bolnikih s fibromialgijo (povezava).
- Študija objavljena v Journal of Rheumatology (2011) je pokazala, da je osemtedenski program joge izboljšal telesno funkcijo in zmanjšal bolečino pri ljudeh z osteoartritisom kolena.
- V The Journal of Pain (2019) so raziskovalci ugotovili, da joga pomembno zmanjša intenzivnost bolečine in izboljša kvaliteto življenja pri veteranih z dolgotrajnimi bolečinami.
Strokovno mnenje se vse bolj nagiba k vključevanju terapevtske joge kot dopolnilne oblike zdravljenja. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in številna združenja za zdravljenje bolečin priporočajo integrativne pristope, ki vključujejo terapevtsko jogo. Takšni pristopi imajo nizko stopnjo tveganja in visoko terapevtsko vrednost. V dokumentu WHO Global Report on Traditional and Complementary Medicine 2019 navaja, da se joga vse pogosteje uporablja kot del nacionalnih zdravstvenih sistemov, zlasti za zdravljenje kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so bolečine v mišično-skeletnem sistemu, visok krvni tlak, sladkorna bolezen tipa 2 in stres. WHO poudarja pomen varne integracije teh metod v uradne zdravstvene storitve, z usposobljenimi izvajalci in znanstveno podprtimi pristopi.
Kaj lahko bolniki pričakujejo?
Terapevtska joga se običajno izvaja v manjših skupinah ali individualno pod vodstvom usposobljenega inštruktorja. Vadba poteka postopno, z velikim poudarkom na zavestnem gibanju, dihanju in poslušanju telesa. Cilj ni zmogljivost, temveč izboljšanje kakovosti življenja, zmanjšanje bolečine in ponovno vzpostavljanje ravnovesja v telesu in umu.
Vkolikor bi si želeli terapevtsko jogo tudi doma, lahko pišete za povpraševanje na tej povezavi.